botox

W celu wygładzenia zmarszczek mimicznych, przywrócenia twarzy naturalnego i zrelaksowanego wyglądu stosujemy preparaty Botox lub Azzalure. Są to nazwy handlowe oczyszczonej postaci toksyny botulinowej typu A, produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum.
Botulina powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie mięśni do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W rezultacie wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu "zamrożenia" mimiki twarzy, natomiast wygładzają się zmarszczki.

Botox/Azzalure można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.
U osób dojrzałych zastosowanie Botoxu/Azzalure wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. 

Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 3-5 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt  widoczny jest dopiero po 7-14 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 4-8 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.
Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg można powtórzyć.

Preparat stosowany jest do:

  • wygładzenia zmarszczek poprzecznych czoła
  • wygładzenia zmarszczek pionowych między brwiami ("lwie" zmarszczki)
  • wygładzenia "kurzych łapek" - wokół oczu
  • wygładzenia zmarszczek "palacza" wokół ust
  • uniesienia opadających kącików ust
  • uniesienia powiek